ashwaganda

Kas yra ašvaganda (ashwagandha)?

Autorius: Vitagama

Ašvaganda tai visžalis krūmas, augantis Indijoje, Artimuosiuose Rytuose ir kai kuriose Afrikos dalyse. Jis turi ilgą naudojimo tradicinėje medicinoje istoriją. Šimtus metų žmonės medicininiais tikslais naudojo ašvaganda šaknis ir oranžinės spalvos vaisius. Ašvaganda taip pat žinoma kaip indiškas ženšenis arba žieminė vyšnia. Pavadinimas „ashwagandha“ apibūdina šios šaknies kvapą, reiškiantį „kaip arklys“. Hindi kalba „ashwa“ reiškia „arklys“.

Kokia ašvagandos nauda sveikatai?

Atlikti moksliniai tyrimai įrodo, kad ašvaganda tikrai gali turėti daugelį naudingų savybių. Nors nemažai tyrimų atlikta ir su žmonėmis, tačiau didžioji dalis iki šiol atliktų tyrimų buvo atlikti naudojant gyvūnų ar ląstelių modelius, o tai reiškia, kad mokslininkai dar tiksliai nežino, ar tokie patys rezultatai pasireikš ir žmonėms. Bet kuriuo atveju yra daug įrodymų, patvirtinančių ašvagandos efektyvumą.

Yra įrodymų, kad ašvaganda gali būti naudinga:

  • Streso ir nerimo mažinimui
  • Atminties gerinimui
  • Sergant artritu bei kitomis uždegiminėmis ligomis
  • Širdies sveikatos gerinimui
  • Alzheimerio ligos gydymui
  • Vyrų vaisingumo gerinimui
  • Raumenų bei jėgos augimui
  • Sergant vėžiu

Moksliniai tyrimai atlikti su ašvaganda:

Stresas ir nerimas

Ašvaganda gali mažinti nerimo simptomus. Tyrimai atlikti lyginant ašvagandos poveikį su vaistu lorazepamu (raminantis ir nerimą slopinantis vaistas). Taip pat stebėtas sumažėjęs kortizolio (streso hormonas) kiekis.

2000 m. atliktas tyrimas parodė, kad žolė turi panašų nerimą mažinantį poveikį kaip ir lorazepamas, o tai rodo, kad ashwagandha gali būti toks pat veiksmingas nerimo mažinimui. Tačiau mokslininkai šį tyrimą atliko su pelėmis, o ne su žmonėmis.

2019 m. atliktas tyrimas su žmonėmis. Nustatyta, kad 240mg ašvagandos per parą, lyginant su placebu, žymiai sumažino žmonių streso lygį. Stebėtas sumažėjęs kortizolio (streso hormonas) kiekis.

Kitame 2019 m. atliktame tyrime su žmonėmis, vartojant 250 mg arba 600 mg ašvagandos per dieną, stebėtas sumažėjęs streso lygis, taip pat sumažėjęs kortizolio lygis.

Artritas ir kitos uždegiminės ligos

Ašvaganda gali, veikti kaip skausmą malšinanti priemonė, neleidžianti skausmo signalams sklisti centrine nervų sistema. Ši vaistažolė taip pat gali turėti tam tikrų priešuždegiminių savybių.

Šios augalo savybės gali būti naudingos gydant įvairius sąnarių uždegimus (artritus), įskaitant reumatoidinį artritą. 2015 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 125 sąnarių skausmus kenčiantys žmonės, įrodė, kad ašvaganda gali būti reumatoidinio artrito gydymo priemonė.

Ašvagandos kasdieninis vartojimas 250-500 mg per 60 dienų sumažina C reaktyvinį baltymą (uždegimo indikatorius) iki 30%.

Atminties gerinimas

Ašvaganda Ajurvedoje tradiciškai vartojama atminties gerinimui. Tai patvirtina ir mokslinės studijos.

Vartojant ašvagandą aštuonias savaites stebėtas atminties, dėmesingumo bei užduočių atlikimo pagerėjimas lyginant su placebu.

O vartojant didesnes ašvagandos dozes negu įprasta, stebėtas geresnis testų, užduočių atlikimas bei trumpesnis reakcijos laikas lyginant su placebu.

Širdies sveikata

Žmonės nuo seno naudoja ašvaganda, kad pagerintų savo širdies bei kraujagyslių sveikatą, pvz:

  • mažinant aukštą kraujospūdį
  • mažinant aukštą cholesterolio kiekį
  • tikslu palengvinti krūtinės skausmą
  • širdies ligų prevencijai

Tyrimų, patvirtinančių šiuos privalumus yra, tačiau jų nėra daug. 2015 m. atliktas tyrimas su žmonėmis parodė, kad ašvaganda šaknų ekstraktas gali pagerinti žmogaus širdies ir kvėpavimo sistemos ištvermę, o tai pagerina širdies sveikatą. Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų.

Alzheimerio ligos gydymas

Atlikus mokslinių tyrimų apžvalgą, stebėtas ašvagandos gebėjimas sulėtinti arba užkirsti kelią smegenų funkcijos praradimui žmonėms, sergantiems neurodegeneracinėmis ligomis, tokiomis kaip Alzheimerio liga, Hantingtono liga ir Parkinsono liga.

Vėžys

Toje pačioje mokslinių tyrimų apžvalgoje aprašomi keli daug žadantys tyrimai, kuriuose nustatyta, kad ašvaganda gali sustabdyti tam tikrų vėžio formų ląstelių augimą. Stebėtas plaučių navikų mažėjimas atliekant tyrimus su gyvūnais. Tačiau prieš darant konkrečias išvadas reikia atlikti daugiau tyrimų.

Cukraus kiekio kraujyje mažinimas

Keturias savaites trukusios mokslinės studijos metu pastebėta, kad ašvaganda sumažino cukraus kiekį tris kartus labiau negu placebo.

Kita mokslinė studija su pacientais sergančiais II tipo cukriniu diabetu ašvaganda buvo vartojama 30 dienų. Ašvagandos efektas buvo toks pat, kaip kitų tabletinių medikamentų skirtų cukriniam diabetui gydyti.

Vyrų vaisingumo gerinimas

Ašvaganda gali pagerinti vyrų vaisingumą bei paskatinti spermatozoidų judrumą. Tiriant vyrus negalinčius susilaukti poroje, tris mėnesius skirta ašvaganda. Stebėtas didesnis kiekis spermatozoidų ir pagerėjęs jų judrumas.

Kita mokslinė studija su vyrais patiriančiais didelį stresą ir negalinčiais susilaukti poroje skirta ašvaganda tris mėnesius. Stebėta pagerėjusi spermos kokybė ir 14% jų partnerių pastojo.

Raumenų bei jėgos augimas

Ašvagandos vartojimas gali padėti priaugti raumeninės masės bei padidinti raumenų jėgą. Mokslinės studijos metu per aštuonias savaites stebėtas 1% raumens jėgos padidėjimas lyginant su placebu.

Kitos mokslinės studijos metu stebėtas raumenų jėgos sustiprėjimas 1.5–1.7 karto lyginant su placebu bei raumens apimties padidėjimas 1.6–2.3 karto lyginant su placebu.

Kaip vartoti ašvagandą?

Ašvagandos dozė ir vartojimo būdas priklauso šio preparato vartojimo tikslo. Šiuolaikiniais klinikiniais tyrimais pagrįstos vienos standartinės dozės visiems sutrikimams nėra. Skirtinguose tyrimuose buvo naudojamos skirtingos dozės. Apibendrinant:

250–600 mg ašvagandos per dieną, gali sumažinti stresą. Kituose tyrimuose buvo naudojamos daug didesnės dozės.

125-5000 mg ašvagandos gali sumažinti kortizolio lygį 11–32%.

Sergant cukriniu diabetu tirtos ašvagandos dozės 250-3000 mg per parą, vartojant maisto papildą du arba tris kartus per parą.

Gerinant vyrų vaisingumą geriausi rezultatai stebėti vartojant 5000mg ašvagandos per parą.

Raumenų masės bei jėgos augimas stebėtas vartojant 750–1,250 mg ašvagandos.

500–600 mg ašvagandos per parą gali pagerinti įvairius atminties bei darbingumo aspektus.

Kai kuriais atvejais didelių dozių vartojimas gali sukelti nemalonų šalutinį poveikį. Prieš vartojant bet kokius naujus vaistažolių papildus, įskaitant ašvagandą, geriausia pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu apie saugumą ir dozavimą.

Ar yra kokių nors šalutinių poveikių?

Žmonės paprastai gali toleruoti ašvagandos mažas ir vidutines dozes. Tačiau nebuvo atlikta pakankamai ilgalaikių tyrimų, kad būtų galima visiškai ištirti galimą šalutinį poveikį. Didelis ašvaganda kiekis gali sukelti virškinimo sutrikimus, viduriavimą, pykinimą ir vėmimą. Tai gali būti dėl žarnyno gleivinės sudirginimo.

Ar tai saugu?

Nėščios bei krūtimi maitinančios moterys turėtų vengti vartoti ašvagandą. Ašvagandos taip pat reikėtų vengti sergat autoimuninėmis ligomis, tokiomis, kaip vilkligė, I tipo cukrinis diabetas, Hašimoto tiroiditas ir pan.

Ašvaganda taip pat gali sąveikauti su vaistais skirtais skydliaukei, cukraus kiekio kraujyje reguliavimui ar kraujospūdžio koregavimui. Žmonės, vartojantys šio tipo vaistus, turėtų pasitarti su savo gydytoju prieš vartodami maisto papildą ašvagandą.

Atminkite, kad dauguma ašvaganda tyrimų buvo nedideli ir žemos kokybės. Dėl šios priežasties informacija apie dozių veiksmingumą ir saugumą gali būti netiksli. Reikia kur kas daugiau tyrimų.

Ašvaganda (ashwagandha) ekstraktas kartu su magniu ir vitaminu B6

  • Magnis ir vitaminas B6 padeda palaikyti normalią nervų ir psichikos veiklą.
  • Vitaminas B6 padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą.

Vienoje kapsulėje:

  • Migdomosios vitanijos (Ashwagandha) ekstraktas – 500 mg
  • Magnis – 70 mg
  • Vitaminas B6 – 2,1 mg

60 kaps. – užtenka 1 mėnesiui

Pasidalinti įrašu

Pirkinių krepšelis