omega3

Kuo skiriasi OMEGA-3 nuo OMEGA-6

Autorius: Vitagama

Omega-3 ir Omega-6 riebiosios rūgštys yra labai svarbios mūsų sveikatai. Šiais laikais vartojame daug Omega-6 riebiųjų rūgščių, o Omega-3 riebiųjų rūgščių suvartojame labai mažai. Omega-6 ir Omega-3 riebiųjų rūgščių santykis maiste 5:1 yra idealus mūsų organizmui reguliuojant uždegiminius atsakus. Tačiau pramoninėje visuomenėje šiuo metu šis santykis yra artėjantis prie 15:1. Mokslininkų nuomone, tai yra vienas blogiausių šiuolaikinio žmogaus mitybos aspektų.

Kodėl mums turėtų rūpėti riebiosios Omega-3 ir Omega-6 rūgštys?

Omega-6 ir Omega-3 riebalų rūgštys yra vadinamos polinesočiaisiais riebalais. Mūsų organizmas pats jų negamina, todėl svarbu šias medžiagas gauti su maistu. Šie riebalai yra vadinami „būtinaisiais“, nes jų trūkumas gali turėti neigiamų padarinių mūsų sveikatai. Omega-3 ir Omega-6 riebiosios rūgštys yra naudojamos ne tik energijai gauti, kaip kiti riebalai. Jos taip pat turi įtakos geram kraujo krešėjimui, normaliam imuniteto funkcionavimui.

Mokslininkai mano, kad Omega-3 ir Omega-6 riebiųjų rūgščių funkcijos skiriasi – Omega-6 riebiosios rūgštys skatina uždegimą, o tuo tarpu Omega-3 jį slopina.

Uždegimas mūsų organizmui tam tikrais atvejais yra reikalingas. Pavyzdžiui, kovojant su infekcija ar susižeidus. Tačiau lėtinis ir užsitęsęs uždegiminis procesas yra pavojingas, nes ilgainiui gali prasidėti prie kitų ligų vystymosi (širdies ligų, Alzhaimerio, diabeto, artrito, daugumos onkologinių susirgimų). Manoma, kad nesubalansuota mityba, kuomet vartojama daugiau Omega-6 ir mažiau Omega-3 riebiųjų rūgščių, prisideda prie lėtinio uždegiminio proceso palaikymo. Tuo tarpu subalansuota mityba jį slopina.

Venkite augalinių aliejų, kuriuose yra daug Omega-6

Šiais laikais mes suvartojame didelius kiekius sėklų ir augalinio aliejaus. Kai kurie iš šių aliejų yra gausūs Omega-6 riebiosiomis rūgštimis. Didelei daliai perdirbamo maisto paruošti yra naudojami būtent šie aliejai, todėl net to nejausdami, suvartojame daugiau Omega-6 riebiųjų rūgščių, taip iškreipdami normalų Omega-3 ir Omega-6 santykį.

Norint išlaikyti normalų Omega-6 ir Omega-3 santykį, rekomenduojama vartoti mažiau perdirbtų riebalų, tokių kaip saulėgrąžų, kukurūzų, sojų, žemės riešutų aliejų. Juos vertėtų keisti į sviestą, kokosų, alyvuogių aliejus, kurie turi mažiau Omega-6 riebių rūgščių. Reikėtų suprasti, kad norint pasiekti teigiamų rezultatų, pokytis turi būti ilgalaikis procesas, kuris reikalauja gyvenimo būdo ir įpročių pasikeitimų.

Dauguma mūsų savo ląstelėse esame sukaupę didelį kiekį Omega-6 riebiųjų rūgščių, ir šioms atsargoms sunaudoti reikia laiko. Svarbiausias dalykas, kurį galite padaryti norėdami sumažinti Omega-6 suvartojimą, yra pašalinti iš savo raciono perdirbtus augalinius aliejus, taip pat perdirbtus maisto produktus, kuriuose jų yra.

Kaip galima padidinti Omega-3 suvartojimą?

Veiksmingiausias būdas padidinti savo suvartojamą Omega-3 kiekį yra valgyti riebią žuvį du kartus per savaitę (puikiai tinka lašiša). Omega-3 yra gausu ir raudonoje mėsoje, tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kaip gyvūnas, kurio mėsą valgote, buvo užaugintas. Gyvūnai, šerti pašarais, dažniausiai savo mėsoje turi daugiau Omega-6 ir mažiau Omega-3. Jei nevalgote riebios žuvies, ar valgote daug pašarais šertų gyvūnų mėsos, rekomenduojama vartoti žuvų taukų maisto papildus. Mūsų žuvų taukų sudėtyje yra tik naudingosios Omega-3 riebalų rūgštys.

Rosita menkių kepenėlių taukuose yra tik Omega-3 riebiosios rūgštys, kurios gali turėti įvairiapusę naudą. Pavyzdžiui:

Neveltui Omega-3 riebiosios rūgštys dar yra vadinamos super maistu. Todėl tam, kad palaikyti optimalią fizinę ir psichinę sveikatą, naudinga į savo racioną įtraukti ir Omega-3 maisto papildus ir atidžiau rinktis kokius maisto produktus bei riebalus vartoti.

Pasidalinti įrašu

Pirkinių krepšelis