energija-vitagama-YX4GlK2Pe7I8zRbl

Vitaminai ir papildai, kurie didina energiją ir kovoja su nuovargiu

Autorius: Vitagama

Kofeinas yra laiko patikrintas energijos šaltinis, tačiau per didelis jo vartojimas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Klinikiniai tyrimai parodė, kad vitaminai, mineralai ir augaliniai maisto papildai gali suteikti energijos, nesukeldami priklausomybės ar šalutinio poveikio.

Geriausi papildai, skirti kovoti su nuovargiu ir padidinti energiją:

 • Palaikantys energijos gamybą ląstelių lygyje:

  • B grupės vitaminai ir vitaminas B12 yra būtini ląstelių gamybai. Vitaminas B12 yra atsakingas už eritrocitų susidarymą, kurie perneša deguonį kraujyje visam kūnui. Deguonis patekęs į ląsteles yra panaudojamas energijos gamybai. Vitaminas B12 atlieka labai svarbų vaidmenį ir palaikant normalią neurologinę būklę. Jei savo maisto racione nesuvartojate pakankamai vitamino B12 – atsiranda didelė nuovargio, bendro silpnumo rizika. Vitamino B12 randama žuvyje, mėsoje, kiaušiniuose, pieno produktuose. Jei jaučiatės pavargę, manote, kad trūksta vitamino B12 – valgykite maistą, gausų vitaminu B12, arba vartokite B12 papildus.
  • Kofermentas Q10 (CoQ10). CoQ10 natūraliai gaminamas visuose organizmuose – nuo bakterijų iki žmonių. Ši maistinė medžiaga yra labai svarbi energijos gamybai mūsų ląstelėse, tačiau su amžiumi, šios medžiagos mūsų kūnuose mažėja. Tam tikros širdies, smegenų ligos, diabetas ir vėžys, buvo siejamos su mažu CoQ10 kiekiu. Laimei, CoQ10 galime gauti per papildus ar maistą.
  • Vitaminas D. Sumažėjęs darbingumas, energijos stoka arba nuovargis yra dažni vitamino D trūkumo simptomas. Taip yra todėl, kad vitaminas D padeda mitochondrijoms – ląstelės daliai, kuri gamina energiją – panaudoti deguonį, kaip energijos šaltinį, ir aprūpinti juo įvairias kūno dalis, įskaitant raumenis.
  • L-tirozinas – suteikiantis energijos jūsų smegenims. L-tirozino galima rasti tokiuose maisto produktuose kaip sūris, vištiena, kalakutiena, žuvis ar kituose daug baltymų turinčiuose maisto produktuose. Tačiau tiems, kurie nori palaikyti protinę veiklą, būtinos didesnės dozės. Įrodyta, kad L-tirozinas padeda palengvinti gilų mąstymą. L-tirozinas gali pagerinti ilgalaikę energiją ir ištvermę.

 • Pakankamas šių 2 mineralų suvartojimas palaikys energijos lygį:

  • Magnis pagerina miego kokybę. Magnis yra vienas gausiausiai randamų mineralų organizme, jis yra reikalingas daugiau nei 300 skirtingų biocheminių reakcijų, įskaitant raumenų ir nervų veiklą, gliukozės kiekio kraujyje kontrolę ir energijos gamybą. Jo yra žuvyje, migdoluose ir pilno grūdo maisto produktuose – įtraukus juos į savo maisto racioną, įtraukiate puikų energijos šaltinį. Mokslinių studijų metu nustatyta, kad magnis padeda natūraliai užmigti. Jei miego sutrikimai prisideda prie jūsų jaučiamo nuovargio, magnio papildai gali padėti pagerinti miego kokybę ir taip prisidėti prie didesnės energijos kitą dieną.
  • Ląstelių veiklos optimizavimui – geležis. Geležis yra būtinas mikroelementas, padedantis deguoniui cirkuliuoti visame kūne, taip pat būtinas normaliam ląstelės funkcionavimui ir vystymuisi. Geležies stoka yra dažniausia mažakraujystės priežastis, galinti pabloginti pažintines funkcijas, susilpninti imunitetą, netgi neigiamai atsiliepti darbinei veiklai ir darbo rezultatams. Geležis ypač svarbi moterims, turinčioms gausų menstruacijų ciklą, arba nėščioms moterims, dėl geležies svarbos vaisiaus vystymuisi. Mėsa ir jūros gėrybės yra puikūs maistinės geležies šaltiniai. Maistine geležimi gausūs riešutai, pupelės, lęšiai, špinatai. Jei reikia, geležies papildai padės palaikyti tinkamą geležies kiekį, tačiau atminkite, kad vartojant per daug geležies, gali pasireikšti sunkūs šalutiniai poveikiai. Prieš vartodami geležį, būtinai pasitarkite su savo gydytoju.

 • Sumažinkite stresą ir jauskitės geriau adaptogenų pagalba.

  • Adaptogenai tai augalinių maisto papildų grupė, kurie gali apsaugoti organizmą nuo fizinio ir psichologinio streso poveikio. Nors adaptogenų sąvoka gali skambėti naujai, tačiau adaptogenais laikomi augaliniai vaistai, tokie kaip ženšenis, buvo naudojami šimtmečius tradicinėje kinų medicinoje. Pasirodo vis daugiau klinikinių tyrimų, kurie įrodo šių veikliųjų medžiagų poveikį. Sumažinus stresą – didėja darbingumas ir bendra energija.

   • „Auksinė šaknis“ arba Rodiolė (Rhodiola Rosea) – streso ir nuovargio mažinimui. „Auksinė šaknis“ – tai augalinis maisto papildus, daug metų naudojamas rytų Europoje ir Azijoje. Klinikiniai tyrimai rodo, kad auksinė šaknis gali padėti sumažinti stresą, padėti koncentracijai ir pagerinti nuotaiką. 2016 m. atliktame tyrime parodyta, kad rodiolės papildai gali pagerinti ištvermę mankštos metu ir palengvinti raumenų atsigavimą po to. Rodiolė yra puikus pasirinkimas, jei jūsų nuovargis yra susijęs su intensyvia fizine veikla.
   • Ashwagandha: senovės priemonė nuo streso. Yra įrodymų, kad ašvaganda gali būti naudinga: streso ir nerimo mažinimui, atminties gerinimui, sergant artritais bei kitomis uždegiminėmis ligomis, širdies sveikatos gerinimui, Alzheimerio ligos gydyme, vyrų vaisingumo gerinimui, raumenų bei jėgos augimui, sergant vėžiu.
   • Ženšenis: išbandykite šią Azijos žolę. Ženšenis yra adaptogeninė žolė, kuri ne tik skatina sveiką energijos gamybą ląstelėse, tačiau dar ir palaiko jūsų organizmo gebėjimą valdyti stresą. Ženšenis gali padėti kovoti su bendru nuovargiu.
   • Maca: maca yra adptogenas, kuris suteikia jūsų kūnui galimybę lengviau prisitaikyti prie to, kas vyksta jo aplinkoje, pavyzdžiui, esant nerimui, stresui ir depresijai. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad Maca gali suteikti jums energijos antplūdį.
   • Medicininiai grybai (grybiena). Manoma, kad kordicepsas padidina adenozino trifosfato (ATP) molekulės, būtinos energijos tiekimui raumenims, gamybą. Todėl kordicepso naudojimas gali palengvinti fizinius pratimus, nes sporto metu raumenys gauna daugiau deguonies.

 • Papildai gali padėti išlikti budriems ir energingiems visą dieną, tačiau jie nepakeičia pagrindinių jūsų organizmo poreikių: pakankamai išsimiegoti, maitintis sveikai, išlaikyti pakankamą skysčių kiekį ir reguliariai mankštintis.
 • Jei laikotės sveiko gyvenimo būdo, bet vis tiek jaučiatės išsekę, vienas ar keli iš šių vitaminų ar papildų gali padėti pašalinti pagrindinę jūsų nuovargio priežastį. Skirtingai nuo kai kurių kitų papildų, kurie suteikia laikiną energijos antplūdį, šie papildai gali padėti pasiekti ilgalaikių rezultatų.
 • Prieš pradėdami vartoti papildus, pasitarkite su savo gydytoju.

Vitagamoje siūlome maisto papildų ir vitaminų jūsų energijai:

Pasidalinti įrašu

Pirkinių krepšelis